שנה חדשה וגם וותיקה

לרגל השנה החדשה יצאנו לראיין 2 נציגות - האחת ממשפחת סילבר שהגיעה לאורנית רק לפני 3 שבועות, ואילו הנציגה השנייה, ממשפחת חבר, הגרה כאן כבר 34 שנה.

ורדה, נציגת משפחת חבר
כמה זמן אתם גרים באורנית?

"אנחנו כאן מאוגוסט 1985... 34 שנים."

מדוע החלטתם לגור דווקא כאן?

"חברים טובים שלנו קנו כאן מגרשים וביקשו שנבוא לראות את היישוב כדי שגם אנחנו נקנה מגרש, אבל אנחנו לא רצינו. יום אחד טיילנו באזור והגענו לאורנית... באותם ימים הכניסה ליישוב הייתה דרך היער והכול היה רענן ומלא בפרחים. המקום כבש את לבנו."

מה היה אופי של אורנית באותם ימים?

"אורנית הייתה כמו קיבוץ קטן, אנחנו היינו בין 40 המשפחות הראשונות. רוב המשפחות גרו ברחובות: האורן הזית, הכלנית והרקפת. רק בודדים גרו במקומות אחרים. אסיפות היישוב נערכו בחנייה שבסוף רחוב הכלנית השכנים הגיעו אליהן לבושים בפיג`מות או בחלוקים. הייתה תחושה של קיבוץ כולם עזרו לכולם... החשמל הגיע מגנרטורים ומשום שלא הייתה מכולת את הקניות שלנו עשינו בכפר קאסם. היה טלפון ציבורי אחד במרכז המסחרי והתור אליו היה ארוך. הרחובות היו מרוצפים בחול, בין הבתים לא היו גדרות והילדים הסתובבו בחוץ כל הזמן."

מה הדברים שאת אוהבת באורנית?

"אני מרגישה שלאחרונה הקהילתיות והשכנות הטובה חזרו לאורנית. היום אני רואה יותר פעילויות קהילתיות וככה זה צריך להיות, משום שלמרות שגדלנו מאוד אנחנו לא עיר אלא יישוב קהילתי. בעלי, אני והרבה מהאזרחים הוותיקים מתנדבים ביישוב וזה חשוב מאוד בעיניי. מה שבעיקר מפריע לי הוא שיש פחות מתנדבים מהחבר`ה הצעירים... אני חושבת שאם בחרנו לחיות ביישוב קהילתי חשוב להיות מעורבים יותר בקהילה ואני מאמינה שזה יקרה בקרוב."

מירי, נציגת משפחת סילבר
מתי הגעתם לאורנית?

"הגענו לפני 3 שבועות, עברנו לכאן ממנצ`סטר אנגליה לאחר שהות של כמעט 15 שנה. כשנסענו למנצ`סטר אמרנו: `ננסה לראות איך ילך לנו שם` ואפשר לומר שהיה ממש טוב, אבל תמיד ידענו שנחזור לכאן משום שישראל היא הבית שלנו".

למה דווקא אורנית?

"בעלי קיבל עבודה באזור ירושלים ובדקנו יישובים בסביבה, אך לא התחברנו לאף מקום. נזכרתי שחברה טובה סיפרה לי, דיי מזמן, שהיא והבנות שלה מרוצות מאוד מאורנית, אז אמרתי לבעלי שניסע לראות את היישוב. כבר בביקור הראשון שלנו התאהבנו - הלב אמר לי שזה המקום הנכון בשבילנו".

מהן התוכניות לעתיד?

"אני רוצה מאוד לפתוח מכון יופי באזור ובימים אלו אני עובדת על פיתוח הרעיון. תמיד עסקתי בתחום היופי - אני ספרית במקצועי ובמנצ`סטר במשך 16 שנים עסקתי בייצור ובעיצוב של פאות. אני גם מאפרת, לכן הכיוון החדש של מכון יופי מתחבר לכול הדברים שאני אוהבת לעשות."

מה הייתה קבלת הפנים באורנית?

"חברה שלי סיפרה לי כמה המקום נפלא מבחינת האוכלוסייה, ובאמת האנשים כאן מדהימים... כול מי שפגשנו היה נחמד מאוד אלינו והרבה אנשים הציעו עזרה. למשל, שאלתי בוואטסאפ היכן אפשר לקנות ירקות ושכנה כתבה לי שהיא בדיוק בחנות ושאשלח לה רשימה והיא תקנה לי את הירקות, ויש גם הרבה עזרה מבחינת הטרמפים. כשהגענו לכאן לבן הגדול שלי עשו "שבת היכרות", הילדים בשכבה שלו ארגנו לכבודו ארוחת שישי והכינו אוכל, זה היה ממש מחמם את הלב."