להיות במקום שבו אפשר לשנות סיקור `פאנל נבחרות ציבור` – ייצוג נשים בפוליטיקה לאן?

ביוזמת ובהפקת חברות הוועדה לשוויון חברתי

"הבן הבכור שלי ירין השתתף ב`צוק איתן`... מעבר לחרדה הפנימית הקיומית, הרגשתי תסכול עז מכך שאני לא יכולה לעשות שום דבר כדי לשנות את המצב. ביום שהדר גולדין ז"ל נחטף, לא יכולתי להתנתק מהטלוויזיה. פתאום הבת הקטנה שלי ניגשה אליי ואמרה לי: `די כבר לראות חיילים מתים ולבכות מול הטלוויזיה`. זה היה הרגע שאמרתי לעצמי: `אני לא אשב יותר בבית במזגן כשהבן שלי והבנים, הבעלים והאחים של נמצאים בקרב. אני לא רוצה לעבור את זה שוב ושוב, בלי להיות במקום שבו אפשר לשנות דברים". 

כך סיפרה עו"ד רויטל סויד, ח"כ לשעבר במפלגת העבודה, בפאנל `ייצוג נשים בפוליטיקה לאן` שנערך באולם תרבותא. בפאנל השתתפו גם: שולי מועלם רפאלי, ח"כ במפלגת הימין החדש, קטי (קטרין) שטרית ח"כ מפלגת הליכוד, עידית סילמן, ח"כ מפלגת הבית היהודי ומיקי חיימוביץ ממפלגת כחול לבן. 

"העובדה שחברות כנסת שהצליחו להתבלט בעולם הגברי, כמו למשל: ציפי לבני, אורלי לוי, מירב מיכאלי, רויטל סויד, שולי מועלם ומירב מיכאלי - לא נמצאות בכנסת ה-21 מדאיגה מאוד. אמרה ענת גורן, חברה בוועדה לשוויון מגדרי באורנית והוסיפה: "נשים נבחרות ציבור יכולות לקדם נושאים כגון: מניעת אלימות במשפחה, פיצוי נפגעות תקיפה מינית, יום לימודים ארוך, הכרה בטיפול בילדים לצורכי מס וכדומה..." 

ניר ברטל ראש מועצת אורנית סיפר מדוע החליט להקים את הוועדה לשוויון מגדרי: "לפני הבחירות החלטתי שברשימה שלנו יהיה ייצוג שווה. פניתי להרבה מאוד נשים באורנית והצעתי להן להצטרף אליי. מהתשובות שלהן הבנתי שיש לנשים רתיעה מפוליטיקה. זו הייתה אחת הסיבות להקמת הוועדה שתפקידה להפוך את אורנית לשוויונית יותר."

בתשובה לשאלה של יערה די סגני - עורכת האקטואליה בסלונה שהנחתה בהתנדבות את הפאנל - בנוגע להחלטה להצטרף לפוליטיקה, אמרה מיקי חיימוביץ: מה שהוביל אותי הייתה תחושת השליחות בנושא הסביבה, משבר האקלים וזכויות בעלי החיים. החלטתי שאין לי יותר את הפריבילגיה לשבת בצד.

"תמיד ידעתי שאעבוד קשה ואעשה הכול בשביל להיות שווה בעולם לא שוויוני, ואני חושבת שהגעתי לשיאים, ניפצתי תקרות זכוכית. בשורה התחתונה כשאני מתסכלת לאחור, אני גאה בדרך שעשיתי, אבל זה לא משנה את העובדה שאני חושבת שלנו כנשים יש עוד דרך ארוכה לעבור". 

עידית סילמן: "עברנו דרך ארוכה עד שנשים הפכו להיות חלק בלתי נפרד מהפוליטיקה. זה נכון שבאופן טבעי נשים צריכות להגיע גבוה בכול תחום, אבל אנחנו עדיין צריכות לעזור לתהליך הזה לקרות. החלטתי שאי אפשר רק לדבר על אי-שוויון, אלא צריך לעשות מעשה ולהיות שם". 

קטי (קטרין) שטרית: "כדי להגיע לפוליטיקה צריך הרבה אומץ וגם לדעת שיהיו הרבה ויתורים. סימנתי לעצמי את הנקודה שרציתי להגיע אליה והצלחתי לעשות את זה. כשאישה היא שליחת ציבור, בין שזה ברשות המקומית או בכנסת מעל ולפני הכול היא נלחמת למען נשים - זאת סולידריות נשית". 

שולי מועלם: "תפיסת העולם שלי מבוססת על ידיעה ברורה ששולחן קבלת ההחלטות הלאומי, המדיני, הקהילתי, המשפחתי הוא שלם רק כשמגיעים אליו גם נשים וגם גברים. יש לנו אחריות לפתח מנהיגות צעירה ויש לנו אחראיות ספציפית יותר לפתח מנהיגות נשית צעירה".

"קראתי כתבה שבה לימור ליבנת סיפרה איך היא הייתה צריכה לסגל לעצמה דיבור פחות נשי, לבוש גברי יותר וכדומה, משום שהיא הרגישה שרק כך ייקחו אותה יותר ברצינות. בצד השני יש לנו את השער של ידיעות אחרונות שעליו מככבת איילת שקד... השאלה שלי היא האם כנשים בפוליטיקה אתן כבר יכולות לחגוג את הנשיות שלכן?" 

מיקי חיימוביץ: "תמיד ניסיתי להישאר נאמנה למי שאני, גם אם זה לא בדיוק היה בסטנדרטים של להיות קשוחה ותוקפנית. אני חושבת שהיום כבר אין צורך לאמץ התנהגות גברית... אלא צריך להדגיש את הנשיות". 

עידית סילמן: "אני חושבת שבסופו של דבר ישפטו אותנו לפי המעשים שלנו, ולא לפי קודים של התנהגות. אם נחולל שינויים יגידו שהיינו חברות כנסת טובות, אם לא אז אנחנו פשוט נעלם מהמפה הפוליטית".

רויטל סויד: "בתחילת דרכי כעורכת דין סיגלתי לעצמי קשיחות שלא אפיינה אותי בשום דרך. כשהגעתי לפוליטיקה ולכנסת קרה בדיוק ההיפך - יכולתי להיות מי שאני. לגבי איילת שקד, אני לא מסכימה איתה על הרבה תחומים אבל לדעתי היא יכולה להצטלם איך שהיא רוצה, על איזה שער שהיא רוצה כי אנחנו יכולות להיות גם חכמות, גם מצליחות וגם יפות ואנחנו לא נתנצל על זה".

"מה הדבר האחד שבאמת עוזר לקידום זכויות נשים שאתן מתחייבת לעשות בקדנציה הבאה?"

רויטל סויד: "יש כל כך הרבה דברים שהתחלנו ונמשיך לקדם. אנחנו לא מקדמות רק נשים שנמצאות על רצפת הבטון, אנחנו גם מקדמות נשים שרוצות לסדוק את תקרת הזכוכית - אנחנו מקדמות את כל הנשים באשר הן". 

שולי מועלם: "מטרת העל מבחינתי היא שנצליח לגרום למציאות שבה כל אישה תוכל לבחור באמת את מה שהיא רוצה לעשות. אני חושבת שהנושא הזה מקפל בתוכו עולם שלם שהוא עולם העבודה במדינת ישראל".

מיקי חיימוביץ: "אני בהחלט מתכוונת לעסוק גם בנושא של אלימות כלפי נשים ובמקרי הרצח במשפחה, אני אעסוק בשוויון בתעסוקת נשים גם מבחינת קבלת שכר שווה... יש עוד המון נושאים. כדי שכול הדברים האלו יקרו עוד נשים צריכות להצטרף לפוליטיקה. אנחנו חייבות לצאת מאזור הנוחות שלנו ולהבין שחובה לעשות מעשה, למרות הקושי ולמרות המחירים הכבדים". 

בחרנו לסכם את הפאנל המרתק במשפט שנאמר על ידי שולה אגמי מנהלת תחום מעמד האישה במרכז השלטון המקומי: "מי ייתן שבשנת 2020 כבר לא נדבר על שוויון משום שהשוויון יהיה קיים".