ראיון עם ירדן לוי בן- יעקב, מנהלת כ-5 שנים את מחלקת הנוער והצעירים באורנית

ירדן לוי בן-יעקב, עברה את אחת מההכנות הטובות ביותר לתפקיד - היא "גדלה" בשבט הצופים, עשתה שנת שירות בצופים בהדרכת אוכלוסיות קצה דרך מיומנויות שטח, שרתה בחיל החינוך, הייתה רכזת קידום נוער ויש לה גם תואר שני בחינוך... כך שבצרכים של החבר`ה הצעירים היא בהחלט מבינה.

לפני שנדבר על פעילויות הקיץ, רציתי לשאול איך גורמים למתבגרים שחושבים שכול דבר מאורגן הוא לא מגניב, לקחת חלק בפעילויות השונות?

"נכון, בגיל ההתבגרות בני נוער הם לעיתים פחות אקטיביים, לכן אנחנו צריכים להיות כל הזמן עם אצבע על הדופק ולהשתדל להיות כמה שיותר רלוונטיים עבורם, בלי לוותר על התחום החינוכי כמובן".

ובנוגע לפעילויות הקיץ – מה תופס יותר? תוכן חינוכי או פעילויות שהן כיפיות יותר?

"המטרה שלנו היא לשלב בין תוכן חינוכי לבין פעילויות בילוי ופנאי. בקיץ היו לנו הרבה פעילויות חווייתיות, כמו לדוגמה: מופעי סטנד אפ וכיתת אמן, כנס מסיימי י"ב, `מונית הכסף` שהסתובבה בישוב, קורס גלישת גלים, מסיבת צבע, מגרשי ספורט מוארים, לונה פארק, סופרלנד, פיינטבול, ערבי ג`אם והסעות למקומות בילוי במחיר מוזל...המטרה היא גם לעשות כיף וגם להכניס מהדלת האחורית תוכן חינוכי. בקיץ מיטב הנוער שלנו יצא להשתתפות במחנות הקיץ של תנועות הנוער והיו פעילים במסגרות התנדבותיות שונות כמו מחנה איל"ן ושבוע עבודה."

וואוו המון פעילויות, איזו פעילות הייתה המוצלחת ביותר?

"הרבה פעילויות היו מוצלחות מאוד, וזה גם בזכות רכזי הנוער של מחלקת הנוער. אני חושבת שהשנה קורס הגלישה יצר התלהבות גדולה. אנחנו מלווים את בני הנוער בהסעה לקורס שמתקיים בעמותת "הגל שלי" בבת-ים, נמצאים איתם לאורך הגלישה במים, יושבים לדבר איתם על החוויות שצברו ומחזירים אותם הביתה בבטחה. המועצה ממנת חלק מהפעילות הזו ובני הנוער ממש מבסוטים ממנה."

ויש גם את מרכז הנוער ששמעתי שהוא פעיל מאוד...

"נכון, בחופש הגדול השארנו את מרכז הנוער פתוח עד השעה שתיים בלילה. לאורך כל שעות הפעילות יש במרכז רכזי נוער שמתפעלים את המקום. במרכז הנוער יש חדר חזרות למוסיקה עם תופים, גיטרות ופסנתר וגם מגברים ומיקרופונים. בחדר נוסף יש משחקי שולחן כמו: סנוקר, כדורגל שולחן, הוקי אוויר ופינג פונג... וכמובן סוני פלייסטיישן... אי אפשר בלי סוני פלייסטיישן... ואלו שרוצים רק לדבר יכולים להכין לעצמם קפה או תה ולשבת במרפסת הכיפית שלנו. בקרוב מאוד שביל הגישה למרכז הנוער ישופץ – הוא יהיה מואר ונגיש יותר, כך שאני מאמינה שיותר בני נוער יגיעו."

אילו פעילויות מתקיימות במהלך השנה?

"במהלך השנה אנחנו מתמקדים יותר בתוכן החינוכי כמו תנועת ילדוד`ס לכיתות א`-ג`, קורס המד"צים (מדריכים צעירים), פרויקט מגרש ביתי לילדים עם צרכים מיוחדים, קורסים של ניהול והפקות אירועים, פרויקט ייחודי שהוקם אצלנו שנקרא "מחוברים". וכמובן פעילות המוסיקה שלנו שכוללת שיעורים פרטיים והרכבי מוזיקה שנותנים בראש. כמו כן, אנו מרכזים תחתינו את תחום ההתפתחות האישית והמעורבות החברתית (מחויבות אישית בשמה הקודם) וגם את נושא ההכנה לשירות משמעותי. במחלקת הנוער והצעירים אנחנו עושים מיפוי של אפשרויות ההתנדבות בקהילה ועוזרים בהשמת בני נוער במקומות ההתנדבות השונים.

במהלך השנה רכזי הנוער עובדים בשעות הבוקר בבתיה"ס וגם מסתובבים ביישוב ומשתדלים לתת מענה לבעיות שהם נתקלים בהן. אנחנו משתדלים לעבוד בשיתוף פעולה עם כל הגורמים כדי לייצר עבודה מערכתית שמטרתה לסייע לבני הנוער והצעירים הזקוקים לכך."

מהן השאיפות העתידיות שלך מבחינת המחלקה?

"כאמור, עולם בני הנוער הוא עולם דינמי מאוד, אפשר לומר שכול פעם מחדש אנחנו עושים שבירה ובנייה של הפעילויות השונות... השאיפות שלי הן לקלוע היטב לצרכים של בני הנוער באורנית ובמקביל גם לספק פעילויות ערכיות וחינוכיות. אני מאמינה שפעילויות ערכיות כמו התנדבות, התחשבות בקהילה, דאגה לסביבה וכדומה מסייעות לבני הנוער שלנו להיות אזרחים טובים יותר."

האם יש משהו שאנחנו כקהילה יכולים לסייע בו?

"יש סיירת הורים נהדרת שמסתובבת בגנים ובמקומות המפגש של בני הנוער ואני חושבת שהסיירת תשמח לעזרה נוספת.
בנוסף, אנחנו תמיד שמחים לתרומות של ספות, משחקים שבני נוער אוהבים, מחשבים וכדומה. נשמח גם לסיוע של הורים בשיפוצים קטנים במרכז הנוער ובמבנים של תנועות הנוער כדי שהם יהיו נעימים יותר."

ומכיוון שתחום העיסוק שלך הוא בעצם מתבגרים יש לך אולי איזה טיפ קטן להורים?

"בעיניי, מה שהכי חשוב הוא שההורים יהיו עם האצבע על הדופק, ידעו לאן המתבגרים שלהם הולכים, עם מי הם מסתובבים, מה הם עושים בשעות הפנאי שלהם... אני גם ממליצה לעודד ילדים להגיע לתנועות הנוער שלנו – יש כאן תנועות נוער נהדרות, עם בני נוער מדהימים שעושים עבודה נפלאה – שווה לפרגן להם ושווה לשלוח את הילדים לתנועת נוער. והכי חשוב זה לשמור על תקשורת פתוחה עם המתבגרים."