אדוה ברקוביץ רומנו 
עו"ס, דוקטורנטית ומרצה באוני` בן גוריון למניות, מקדמת את נושא המגדר ביישוב אורנית. 

אצל רובינו המונח "אלימות נגד נשים" קשור לעלייה במקרי הרצח של נשים על ידי בני זוגן.
אבל מאחורי התופעה הנוראית מסתתרת התעללות יום יומית הכוללת: אלימות פיזית, אלימות רוחנית, התעללות נפשית, תקיפה מינית או אלימות כלכלית. על אף ההתקדמות הגדולה במעמדן ובכוחן של נשים ולמרות חקיקת חוקים שנועדו להגן על נשים - התופעה הנוראית הזו ממשיכה להתקיים בכול שכבות האוכלוסייה ובכול יום היא גובה קורבנות נוספים.

בכל העולם מתקיימים מאמצים לצמצם את האלימות על ידי חינוך, חקיקה, אכיפה, טיפול ושינוי קהילתי

במהלך השנה, כחלק מתוכנית העבודה של המחלקה לביטחון קהילתי במועצת אורנית, מתקיימות סדנאות לצוותים חינוכיים, לתלמידים ולהורים בנושא של מיניות בריאה ומניעת אלימות מינית במטרה להעלות את המודעות בחינוך לערכים של כבוד הדדי ושיויון. 

ב - 25.11 קהילת אורנית ציינה את יום המאבק באלימות נגד נשים  

בצעדת מחאה מהמרכז לתרבותא בה השתתפו כ 50 בני נוער, אזרחים ותיקים וצעירים. בני הנוער מתנועת הצופים הובילו את הצעדה נשאו שלט "נשים לזה סוף". חלק מהמשתתפים לבשו חולצות שעוצבו בהשראת מיצב אומנתי שהכינו תלמידי `אורט`, החולצות נמכרו במטרה לתרום את הרווחים לארגון למען נשים(התארגנות של תושבות היישוב). 

מגמת אומנות בבית ספר `אורט`  יצרה מיצב הקרוי  "כלואות" דמויות נשים, כל דמות נשאה מסר נוקב. המיצב מוצג על גדר התיכון (בין התיכון לרחבת תרבותא)

המיצב לווה בשיח על הנושא עם תלמידי י` ו יא` ממגמת אומנות שבעקבותיו כל תלמיד הביע את תחושותיו על גבי דמות.
אחת מהתלמידות אמרה "הבענו את המסר האישי שלנו על גבי הדמויות תוך שימוש באמצעים אומנותיים מגוונים. בעבודתנו עולה קול הזעקה של אותן הנשים הממתינות לגזר הדין של הסוהר הפרטי שלהן".

מגמת תקשורת בשיתוף מחלקת הנוער, הפיקו סרטון כאמצעי להעברת ביקורת ובו בני הנוער הקריאו טוקבקים אלימים כלפי נשים

גם בפעילות זו נעשתה עבודת חקר התלמידים סרקו את הרשת ובחרו את הטוקבקים שאותם יקריאו הבנות בסרטון. מעורבות הנוער חשובה למאבק, שכן הם יקבעו איך תראה החברה שלנו בעתיד. 

בספרותא נערכו שתי הרצאות לקהילה -

שרי גולן, נפגעת תקיפה מינית על ידי אלון קסטיאל סיפרה על הפגיעה, השתיקה ועל החלטתה האמיצה להתלונן ולהיחשף.
שרי ציינה כי "דיברתי עם בני נוער ומבוגרים על פגיעות מיניות והתמודדות המערכתית והאישית איתן. המפגש הזה היה מאוד יוצא דופן ומשמעותי מכמה בחינות. ראשית, הגעתי לשם דרך רבקה מנדל( תושבת אורנית)  שהיא המתנדבת של המרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית שליוותה אותי בעימות ובשחזור במשטרה עם הגשת התלונה. רבקה אישה נדירה שעושה עבודת קודש שנים כמו רוב המתנדבות אשר נותנות מענה לבעיה שהמדינה לא הקצתה לה שום משאב למענה".

אורלי טובולסקי חדד תושבת היישוב ומנהלת קשרי קהילה, בעמותת בת מלך המפעילה מקלטים לנשים מוכות מהציבור הדתי והחרדי. הודתה לשרי וציינה "שרי היה ערב מאוד משמעותי וחשוב. תודה שרי שנתת לנו מעט מהמקום שלך. ומודה שריגש אותי לראות גם בני נוער שישבו איתנו בקהל. דבר שגרם לי לפחות להעביר חלק מהמסרים עליהם דיברת למתבגרות האישיות שלי". 

תמיר אשמן חשף את ההבניות החברתיות המסלילות גברים להתנהגות פוגענית ותאר את הסיפור הלא מסופר של גברים ואלימים בחברה הישראלית. כבר יותר מעשרים שנה, תמיר אשמן מטפל בגברים בחברה הישראלית. תמיר הוא מנהל הפורום ללימודי גברים באוניברסיטת תל אביב, בעל ניסיון של שנים רבות בטיפול. תמיר אשמן מציע לחשוב מחדש על האופן בו אנחנו מגדלים בנים בישראל, וטוען כי ילד שלומד מגיל שלוש שמוטב שידחיק את עולמו הרגשי עלול לגדול ולהיות גבר אלים.

קהילת אורנית מביעה התנגדות נחרצת לכל סוגי האלימות

כלפי ילדות, נערות ונשים, באמצעות השתתפות אקטיבית בהעלאת המודעות לבעיה, ובאמצעות חינוך לערכים של כבוד הדדי ושוויון.
אם את או אתה חושדים שמישהי בסביבתכם מתמודדת עם אלימות כלפיה - אל תעמדו מהצד, הציעו עזרה או התקשרו להתייעץ: 

גורמים בישוב:
יועצות בתי הספר, רווחה וביטחון קהילתי. 
גורמים ארציים:
מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית במספר: 1202.
ער"ן במספר: 1201.
מניעת אלימות ברשת במספר: 105.

קו סיוע לנפגעות אלימות במשפחה במספר: 118.

כי כולנו רקמה אנושית אחת.